Niegdyś rozpowszechniona żegluga ponownie powraca do łask. Na wynajęcie ekskluzywnych jachtów decyduje się więc dziś sporo Polaków, którzy pragną w ten sposób zakosztować chwilowego luksusu. Nic więc dziwnego w tym, że na rynku funkcjonuje obecnie wiele firm zajmujących się profesjonalnym czarterem różnorodnych łodzi, które możemy wynająć nawet na kilka tygodni.

Jacht do wynajęcia

jachty motorowe bez patentuWarto również wspomnieć o tym, że nowoczesne modele jachtów wyposażone są dziś w przestronne, doskonale wyposażone kabiny, w których znajdziemy m.in. aneks kuchenny, łazienkę oraz sypialnię z wygodnym łóżkiem. Czy wynajmując jacht musimy jednak dysponować stosownym patentem? Na samym wstępie warto zauważyć, że aktualnie możemy ubiegać się o przyznanie kilku patentów żeglarskich, które przyznawane są przez Polski Związek Żeglarski oraz przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Instytucje te specjalizują się w organizacji stosownych kursów, które zawsze kończą się egzaminem, podczas którego weryfikowana jest zarówno nasza wiedza teoretyczna jak i umiejętności praktyczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że od 2008 roku możemy jednak wypożyczać jacht motorowy bez patentu – Mazury są tego idealnym przykładem, ponieważ to właśnie na tych terenach możemy wybierać spośród największej ilości jachtów do wynajęcia. Musimy jednak liczyć się z tym, że kilkudniowe przebywanie na wodzie może być niebezpieczne, dlatego też powinniśmy dysponować specjalistyczną wiedzą oraz gruntowną znajomością zasad, których przestrzeganie zagwarantuje nam 100% bezpieczeństwo.

jachty motorowe bez patentuJakie patenty cieszą się obecnie zdecydowanie największą popularnością? Najbardziej bazowym oraz rozpowszechnionym patentem jest niewątpliwie Patent Żeglarza Jachtowego. Dokument ten upoważnia nas do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych, musimy jednak liczyć się wówczas z tym, że długość sterowanej przez nas łodzi nie może wówczas przekraczać 12 m. Nieco więcej uprawnień posiada natomiast osoba, której udało się zdobyć Patent Jachtowego Sternika Morskiego – wówczas długość prowadzonego przez nas jachtu może wynosić aż 18 metrów. Zdecydowanie największe kompetencje posiada natomiast osoba dysponująca Patentem Kapitan Jachtowego – to właśnie Kapitan Jachtu upoważniony jest bowiem do żeglugi zarówno po wodach śródlądowych, jak i po wodach morskich. Choć posiadanie stosownego patentu z pewnością zwiększy nasze bezpieczeństwo, to jednak pamiętajmy również o tym, że nowoczesne jachty spełniają dziś wszelkie normy bezpieczeństwa.

Zaawansowana technologia oraz częściowo zautomatyzowane sterowniki, które samoistnie wykrywają i informują nas o wszelkich niebezpieczeństwach, skutecznie chronią nasze bezpieczeństwo, niwelując tym samym możliwość zaistnienia jakichkolwiek komplikacji podczas żeglugi.